teisipäev, 22. veebruar 2011

Kümme aastat! Miks nii kaua?
Heimar Lenk, kandidaat Riigikokku nr. 702


Peaminister Ansip tunnistas täna, et tööpuudusest saame võitu ja buumi eelne tööhõive taastub alles kümne aasta pärast. See hirmutab. Sellepärast hirmutab, et alles rääkis valitsus kiirest kriisit väljumisest ja kordab pea iga päev, et töötus väheneb. Et tuhanded inimesed on töökoha leidnud. Nüüd selgub, et vale puha.

Kas suudame ülejäänud majandusnäitajate poolest siis tõusta, kui töötus ei lange. Kõik see paneb kahtlema kogu ametlikus infos. Üks päev on ühesugune, teine päev teistsugune. Kas pole kätte jõudmas see majanduskriisi järellainetus? See nn. Surnud kassi põrge, mis majanduse taas miinusesse viib.

Tsiteerin sel puhul AS Tavidi nõukogu esimeest Alar Tammingut tema mõtteavaldusest 8. veebruari 2011, Delfis. Kindlasti aitab see meie olukorda pisut paremini mõista kui valitsuse vastukäiv info:  

Mis toimub praegusel ajal majanduses ja rahanduses? Kuidas seletada seda tavalisele inimesele? Mida on majanduses ja rahanduses oodata? Oodata pole midagi head. Hüperinflatsioon hävitab varsti kõik kogutud raha.

Tänaseks on USA ja Euroopa võlad ületanud igasuguse mõistliku piiri, kuid seda protsessi ei saa enam pidama. Küsimus on selles, kes need kinni maksab. Suure tõenäosusega makstakse võlad kinni raha väärtuse drastilise languse, enneolematu hindade tõusu ja elatustaseme järsu kukkumise arvelt. Väited, et kohe läheb paremaks, ei tööta, sest süsteemis pole midagi muutunud. Lihtsalt proovitakse võlakoormat kellelegi teisele nihutada.

Euroopa riikide võlakirjad hakkavad jõudma Euroopa Keskpanga bilanssi. Ka siin on olukord terve mõistuse vastane, sest kuidas saab pank, millel on põhikapitali viie miljardi euro eest, osta võlakirju 80 miljardi eest? Süsteemi korrastumist ei toimu.

Mida see kõik tähendab tavalise inimese jaoks? Hüperinflatsioonid tähendavad ainult ühte — seni kogutud raha hävimist ja väärtusetuks muutumist. Kui siiani pole ajaloos olnud ühtegi erandit, siis oletus, et praegune majanduskriis laheneb senise rahanduspoliitika raames, kuulub psühhopatoloogia ja luululise mõtlemise, mitte majandusteooria valdkonda.

Hüperinflatsioon on pöördumatu protsess ja see lõpeb rahareformiga. Kahjuks on võimalik hüperinflatsioon praegusel hetkel veel tabuteema. Ilmselt hakatakse selle saabudes imestama, kuidas keegi seda ette ei näinud. Aga märgid on juba ilmsed. Ja märke tuleb jälgida mitte statistikaameti arvude, vaid enda mõistuse abil. Praktiliselt kõik hinnad on võrreldes eelmise aastaga tõusnud. Ja see protsess jätkub.

Kuna antud teemal ei hakka tulema valitsuse ja ministrite soovitusi, siis peab igaüks ise vaatama, otsustama ja vastutama. Aga üldised nõuanded on järgmised: ära usalda ametlikke infokanaleid; hoia oma vara enda kasutuses, mitte pankades; hoia vara vääringus, mille kohta sa tead, et see elab üle inflatsiooniliseprotsessi (rublaaja lõpul jätsid inimesed pudelid taarapunkti viimata, et oma vara säilitada); säilita kaine mõistus; hangi informatsiooni mineviku kriiside kohta ja toeta oma lähedasi.


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar