esmaspäev, 7. märts 2011

Meedia teeb valimistulemuse!


Kui töötu annab oma hääle Reformierakonnale ja kümme aastat hambaarstita läbi ajanu IRLile, siis tekib üks küsimus. Miks on see nii?
Kagu-Eesti valimisringkonnas nr. 11 just nii läks. Raske mõista, et piirkonnas, kus rekordarv töötuid, üks suuremaid protsente välismaal tööl käivaid noori, suu arv puuetega inimesi, valitakse massisliselt Reformierakonda ja IRLi. Pole põhjust kahelda, et valija püütakse võrku massilise telereklaamiga ja lõppematu kiidulauluga valitsuse tegevuse kohta. Eestlane vaatab tundide kaupa televiisorit ja paratamult langeb sealt pakutava info ohvriks. Televisioon teeb valimised! See loosung, mis pärit USAst, kehtib täiel määral ka Maarjamaal.      


Huvitav on võrrelda uuringufirmade ennustuste täitumuse kohta. Delfi uudisteportaal tegi vastava analüüsi.

TNS Emori arvamusküsitlus, mis eksis väga vähe. Turu-uuringute AS-i küsitlusega pole aga suurt midagi peale hakata.

Esialgsete valimistulemuste järgi kogus Reformierakond 28,6 protsenti häältest ja 33 kohta riigikogus, Keskerakond 23,3 protsenti ja 26 kohta, IRL 20,5 protsenti ja 23 kohta, Sotsiaaldemokraatlik Erakond 17,1 protsenti ja 19 kohta ning Eestimaa Rohelised ja Rahvaliit jäid vastavalt 3,8 ja 2,1 protsendi häältega parlamendist välja.

Kõige täpsemalt prognoosis valimistulemusi BNS-i poolt tellitud Emori veebruarikuine küsitlus, mis eksis mõne erakonna puhul vaid ühe-kahe protsendipunkti jagu. Selle arvamusuuringu järgi juhtis erakondade edetabelit 28-protsendilise toetusega Reformierakond, kellele järgnesid Keskerakond 25 ning IRL 21 protsendiga. Sotsidel oli uuringu andmeil toetajaid 16 protsenti, Rohelistel neli ja Rahvaliidul kaks protsenti.

Eesti Ekspressis avaldatud Saar-Polli küsitlus eksis oluliselt rohkem, asetades IRL-i sotsidest tahapoole. See uuring lubas Reformierakonnale 30,2 protsenti toetust ja 36 kohta, Keskerakonnale 22,8 protsenti ja 26 kohta, sotsidele 18,6 protsenti ja 21 kohta, IRL-ile 16,9 protsenti ja 18 kohta, kuid näitas õigesti, et Rohelised (4,4%) ja Rahvaliit (2%) valimiskünnist ei ületa.

Postimehe tellitud ja Turu-uuringute AS-i läbi viidud viimane valimiseelne uuring kindlalt valima minevate kodanike seas näitas, et Reformierakond juhtis edetabelit 21 protsendiga, 14 toetusprotsendiga järgnesid Isamaa ja Res Publica Liit ja sotsiaaldemokraadid ning 13 protsendiga Keskerakond. Üksikkandidaatidele lubati koguni kaheksaprotsendist kogutoetust, kuigi tegelikult said nad vaid 2,8 protsenti häältest. Rahvaliidule prognoositi nelja- ja Rohelistele vaid üheprotsendist toetust.

Turu-uuringute AS-i küsitlus erineb kahest eelpool mainitust seetõttu, et tulemustest pole välja jäetud neid, kes ei osanud vastata. Kui need 19 protsenti valijaid kõrvale jätta, oleks Reformierakonna toetus olnud 26 protsenti, IRL-il ja sotsidel 17, Keskerakonnal 16 ja üksikkandidaatidel kümme protsenti ning isegi Rahvaliit oleks viieprotsendilise künniseni jõudnud.

Delfi Facebooki valimismängus osalejate seas oli kõige populaarsem Reformierakond 38 protsendiga, järgnesid IRL 27 ja sotsid 21 protsendiga, seejärel tulid Keskerakond üheksa protsendiga, Rohelised nelja ning üksikkandidaadid ja Rahvaliit ühe protsendiga.

1 kommentaar:

  1. väga huvitav arvamus ,et kagu eesti inimesed on meedja ohvriks langedes valinud reformi ja irli.nad said küll oma postkastist tervelt kolm kagu eesti postipoissi ,kust said teada ,kuidas ansipi valitsus eesti rahva viletsusse on viinud aga ilma tööta ja hariduseta lollikari ei võtnnud kuulda heimar lengi arvamusi ei ajalehest ega raadio marta vestlussaadet kuulates.oli ju heimar eht hans pöögelmani rooskaja kombel eesti rahvale kõik ära seletanud mida see klikivalitsus seal toompeal peesse on keeranud .no räägi ja räägi aga maamats jääb matsiks .oleks veel niimoodi ainult kagu eestis aga peale ida virumaa olid keskid maapiirkondades viimased .tead heimar koli moskvasse tagasi vast seal saadakse sinust paremini kuulda

    VastaKustuta