neljapäev, 29. märts 2012

Ostupaanika, nagu Nõukogude ajal!

Nüüd leidsid kaupmehed siis uue rahapumba. Munad. Lihavõtte pühade eel erkordselt hea kaubaartikkel, millega raha rahva käest kätte saada. Rahapump on imeline tööriist, mis töötab alati, kui ta õigesse keskkonda tõsta. Nüüd töötab ta siis kanalas.

Tarvitses vaid ühe kaubaketi müügijuhil paar sõna poetada, et munadega on sel aastal raske, kui ostubuum  vallandus. Meedia võttis ka kohe tuld. Lähedane teema, lihtne kirjutada ja telelpilt tuleb kanadest erakordselt kirev. Või pane kaamera tänavale püsti ja oota: munadest tulevad kõik meeleldi heietama. Ja meedia kaagutabki igas saates, kui raske on mune seekord muneda, kui väikesed on puurid ja kui vähe meil kanu on. Oma kolmandik tuleb munadest sisse tuua.

Nõnda lihtne see ongi. Nii tehti tatraga, mille hind üle öö üles löödi, sest Venemaa laod pidid tühjad olema, sest saak vilets. Tuli uus saak, laod said täis, aga tatra hind Eestis jäigi lakke rippuma. Aga kas kohviga on teist moodi? Olgu ubade saak hea või halb, ikka on Eestis hind kõrge. Kas on keegi kuulnud, et maailma turu bensiini hinna langedes on hind ka Eesti tanklates alla läinud.Seda pole minu mälu järgi juhtunud. Kütusetanklad kiidavad siis üksteise võidu, et müüvad vanu ja kalleid varusid.

Ajaloolane Ants Ruusmann kirjutas kunagi nõukogude aja kohta. Jah, poed olid meil tühjad, aga külmkapid kodus liha täis. Kui pidu peeti, siis olid lauad heast paremast lookas. Nii on nüüd ka munadega. Poed tühjad, kuid kpodus kapid mune täis. Vahe on vaid selles, et nõuka ajal oli toit peaaegu ilma rahata käes, nüüd maksame tema eest kaupmehele hinge hinda.  
 

Lisan ka Delfi portaalist võetud Maalehe loo muinade kohta:

Paanika tühjendab poed, aga täidab kodukapid munadega

Bianca Mikovitš, Heli Raamets, Maaleht

29. märts 2012 12:10Väike-Maarja Georgi poe müüja Heleri Püks hoiab käes viimaste nädalate vaieldamatut trendikaupa.

Munapaanika jõudis niikaugele, et isegi maapoodides kehtestati müügipiirangud. Ostjad küll naersid, kuid soetasid igaks juhuks varusid.

Väike-Maarja Georgi poe müüja Heleri Püks ladus uusi munakarpe külmikusse ja ütles, et ostetakse rohkem küll.

Grossi pood seal lähedal on hakanud juba munade müüki ühe inimese kohta piirama. “Meie seda teha ei kavatse,” lubas ta.

Püks lisas, et hind on ka natuke tõusnud – teisipäeval maksis munakarp Georgi poes 1.72 eurot. Naabermaakonnas Jänedal küsiti munakarbi eest aga 1.94 ning ostjad teadsid rääkida, et viimased päevad on toonud ka teistes poodides tasapisi hinnalisa.Varud seisavad lihavõteteni

“Mina kavatsen kevadel viis kana võtta, las munevad suvel ja sügisel saab siis kanasuppi,” plaanis Jäneda poodi osturetkele tulnud Gilda Lindmaa.

Koos teiste naistega jõuti otsusele, et küllap on munakriis kunstlikult tekitatud. “Nüüd tuleks välja mõelda, mida endal kodus ja aias rohkem on ning see kuidagi nõutavaks kaubaks muuta,” muigas Lindmaa.

Naerutuju polnud aga Ambla ja Aegviidu poodides. Sealt olid munad sootuks ostetud ning uutele polnud lootust.

“Talleggist öeldi, et pole,” sõnas Aegviidu Karli poe juhataja Kaja Riiberg.

Ta lisas, et inimesed on hakanud viimasel ajal üldse rohkem mune ostma. “Küllap on need hinnalt toiduks sobivad,” arvas ta.

Hiigelsuurte kogustena mune siiski tema sõnul ei osteta, kuid murelikuks võis külarahvast muuta asjaolu, et ka Aegviidu teises poes on munad läbi müüdud.

Mitmed kaubandusketid nii Eestis kui ka Soomes on kehtestanud ühe ostja kohta maksimaalselt müüdava munade arvu, vastasel korral võiks see kaup poest täiesti otsa lõppeda.

Selveri avalike suhete juht Annika Vilu rääkis, kuidas üks klient avaldas soovi osta ära kõik ühes poes lettidel ja ka laos olevad munad.

Väiksemad kohvikupidajad ja pagarid otsisid poodidest tagavaraks odavamaid mune, kuna hulgilaos kipub hind olema poe-hinnast kõrgem.

Praegu soetatud varusid saab rahuliku südamega ka järgmise nädala lihavõttepühade ajal värvida ja koksida. Munad säilivad 25 päeva.Paanikal kolm põhjust

Munapuudusel on laias laastus kolm põhjust.

Kanad munevad kevadel vähem ja enne lihavõttepühi kipub ikka väike munapuudus paistma, eriti valgete munade osas.

Teiseks hakkas tänavu kehtima Euroopa Nõukogu juba 13 aastat tagasi kinnitatud direktiiv, mille kohaselt peavad kõik munakanad elama uutes ja avaramates puurides.

Kuna paljud ELi munatootjad pole teinud nii suuri investeeringuid, on praegu võimalik pidada varasemast vähem kanu. Seetõttu on ka munatoodang väiksem ning Euroopa riikides tekkis defitsiit.

Eestis toodetakse 60–70% siinsest munavajadusest ja suur osa tuuakse Lätist–Leedust sisse.

Seoses Euroopa munapuuduse ja kerkivate hindadega on lõunanaabrid hakanud oma toodangut Eesti asemel hoopis sinna saatma.

Kodumaised munatootjad ei suuda aga meie poodidele soovitud kogust tarnida, eriti kuna munade ostmine on suurenenud.

Kolmas põhjus ongi ostjate käitumine – tavapärasest suuremas koguses munade kokku ostmine on andnud hoogu defitsiidi tekkeks.

Turuosalised loodavad, et munapaanika vaibub pärast lihavõttepühi. Suvel hakkavad taludes elavad kanad rohkem munele ning ka see peaks olukorda leevendama.--------------------------------------------------------------------------------

Tootmine ja tarbimine

- Iga Eesti elanik sööb aasta jooksul ära keskmiselt 187 muna.

- Tervise Arengu Instituut soovitab tervetel inimestel süüa kolm-neli muna nädalas.

- Mullu toodeti Eestis 185,4 miljonit kanamuna.

- Neist 30,9 miljonit veeti välja (peamiselt Lätti) keskmise hinnaga 49.82 €/1000 tk.

- Mullu toodi Eestisse 91,7 mln muna (peamiselt Leedust ja Lätist) keskmise hinnaga 53.41 €/1000 tk.- Tänavu jaanuaris oli munade ja munatoodete sissevedu 28,5% suurem kui 2011. a jaanuaris. Importmunade hind oli eelmise aasta jaanuariga võrreldes 0,4% kõrgem ja detsembriga võrreldes 12,2% madalam.

- Munade ja munatoodete väljavedu oli tänavu jaanuaris mullusest 1,9 korda suurem ja ekspordihind 40% kõrgem. Detsembriga võrreldes oli hinnatõus vaid 1,4%.

Allikas: statistikaamet

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar