pühapäev, 17. veebruar 2013

Vaba turg ja kõrge hind? Absurd!!

Nüüd siis oleme kogenud seda palju kiidetud turumajandust, vaba turgu ja hindu, mille turg pidi kohe alla viima. Kogu jutt on osutunud jamaks! Esiteks ei saanud me vaba turgu, sest Eesti Energia on 80%ga ikka turuliider. Teiseks ei saanud me vabu hindu, sest neid dikteerib Eesti Energia oma tobeda kasumi marginaaliga. Selleks, et elektrifirma ikka lisandväärtuse kätte saaks, et see Jordaanias maja mängida. Tagatippu kasutas juhtiv energiafirma  lepinguid sõlmides nii kavalat müügitaktikat, et enamik kliente sattus kindlaks määratud ehk siis püsitariifiga paketi peale, mis energiahiiu kasumi stabiilselt paigal hoiab.      

Lisan vastused Võrumaa Teataja küsimustele:

1. Tänaseks peaks olema käes esimesed vabaturu elektriarved. Milline oli kogemus? Kuidas elektri hind võrreldes varasemaga muutus?

 2. Kuidas jäite rahule elektrienergia vabaturule ülemineku protsessiga? Kas midagi oleks saanud teisiti teha? Kas oleks tulnud asja edasi lükata nagu seda tehti Lätis ja Leedus?

Vastused:
1. Elan tavalise korrusmaja keskküttega korteris ja seepärast pole elektriarved väga suured. Siiski kasvas jaanuari arve detsembri omast 23 protsenti kõrgemaks. Pea veerandi võrra siis. Meil käib ikka nii, et kui mingi hind tõuseb, siis ikka veerandi või poole võrra. Tihti kaks korda korraga. Euroopa riikide mõne protsendiliste hinnatõusudega võrreldes, elame meie metslaste maal, kus kivikirvega vehkides taotakse sinusse usku turumajanduse eelistesse ja nii oledki hullema kartuses nõus mõnele püsitariifiga hinnapaketile alla kirjutama. Nõnda käitus Eesti Energia oma koduleheküljel, kus eelmise aasta lõpul pakettide valimise ajal oli sama firma püsihinnaga paketi valimine eriliselt kergeks tehtud, nii et oskamatu valija sattus vaid paari hiireklõpsuga just sellele paketile. Minuga nii juhtus. Enne kui jõudsin süveneda, sadas mulle fikseeritud hinnaga leping kaela.

2. Minu meelest pole meil mingit elektri vabaturgu saabunud. Tegemist on lihtlabase elektrihinna tõstmisega ja seda riigifirma Eesti Eenergia huvides. Sai ju see firma ligi 80% klientidest jälle endale. Tuletan meelde, et kallimat elektrihinda hakkasime maksma Refomierakonna ja IRLi võimuloleku ajal ja nemad ka suure hinnatõusu eest vastutagu. Seletagu rahvale ära, miks nii tehti ja miks mitte elektri „vabaturgu“ edasi ei lükatud, kuigi EL seadused seda lubavad. Kes viitsib Internetis kolada, see veendub üsna kiiresti, et kusagil Euroopa Liidus pole niisugust nn. „vaba elektriturgu“ nagu meile pähe määriti. Euroopa Eelektritööstuse Liidu andmeil reguleerib 27 liikmesriigist oma kodutarbijate  eletritariife enamik.

Peale Eesti pole minu andmeil kusagil absoluutset vabadust kodutarbija energiale suvalist hinda määrata. Kõikjal astub riik vahele. Leedu ja Läti ei tea vabast elektriturust veel suurt midagi ja kaitsevad tarbijat riiklikul tasemel. Meie energiahinnad tõusid kohati rohkem kui ennustati ja mina kardan väga, et lähikuudel tuleb meil üks suur ja üldine elukalliduse tõus. Elekter on ju sees igal tootel ja nüüd hakatakse neile uusi hinnalipikuid külge keevitama. Piima lüpsmine käib ju elektriga ja leiba tehakse tänapäeval elektriahjus. Nii, et kallis eesti rahvas, olge valmis hullemaks.
Vastused ilmusid Võrumaa Teatajas 14. veebruaril 2013          

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar