pühapäev, 12. mai 2013


Piirilepe Venemaaga.
Toetan, kuid miks unustati Setomaa?


Küsimused ajalehelt Võrumaa Teataja:

1. Kas toetate piirleppe sõlmimist Venemaaga? Miks? Millist mõju see Teie arvates Eestile avaldab?
2. Kui sageli ise Venemaal käite? Millal ja kus viimati käisite, millega seoses? Millised on Teie lemmikkohad
Venemaal, kus ikka ja jälle käia armastate?
3. Kas toetate Eesti-Vene viisavabadust, miks?

1. Muidugi toetan ma piirilepet kahe riigi vahel. Kuid sellega, kuidas 20 aasta jooksul  piirileppe asja aetud on, ma küll rahul olla ei saa. Riigikogu väliskomisjoni esimees Marko Mihkelson, kes läbirääkimisi praegu meie poolt vedanud, küll ilustab asjade käiku ajakirjanduses, kuid suurema osa tõest jätab ta välja ütlemata. Tundub, et ootamatult taasaalustatud läbirääkimiste taga on nii Venemaa tahe kui Euroopa Liidu korraldus Eesti ametnikele. Viisavabadus Venemaa ja Euroopa Liidu vahel peab kunagi sündima ja Eesti-Vene piirileping peab olema kiiresti sõlmitud. Kahjuks töötavad meie ametnikud ja poliitikud taas Brüsseli käske  täites.

Isiklikult mina olen üllatunud kahe asja üle:
Esiteks, kuidas saab Isamaa ja ResPublica liidu liige ja partei välispoliitika komisjoni esimees Mihkelson unustada ära piiri kulgemise küsimuse. Pean silmas Seto alade jätmist Venemaa koosseisu. Isamaa on ju alati nende alade tagasi küsimist nõudnud ja nüüd ühtäkki tuntud IRLi liige selle põhimõtte unustab. Praegu oleks olnud õige aeg asi üles tõsta, kuid ma pole kuulnud IRLi juhtkonnast küll ühtegi avalikku küsimust selle asja kohta.

Teiseks üllatas mind Reformierakondlasest peaminister Andrus Ansip, kes aprillis käis kohtumas Venemaa peaminister  Dmitri Medvedjeviga. Tsiteerin Ansipi intervjuud:“ Vene Föderatsioonil polnud ühtegi etteheidet Eesti Vabariigile ja Eesti Vabariigil polnud ühtegi etteheidet Vene Föderatsioonile.“

Seega peaks küsimus setodele selge olema. Ei IRLil ega Reformierakonnal pole Venemaa poliitikale midagi ette heita ja piirileping tuleb varsti.

See asi peaks Eesti elanikud küll mõtlema panema. Kes ikka neid Eesti huvisid Venemaal esindab ja kes neid maha müüb. Kas ikka tõesti Edgar Savisaar, nagu kooris korratakse või hoopis keegi teine?

2. Olen ikka käinud. Üle kõige armastan ma Moskvat, kus ma 14 aastat nii Ostankino TV ja Moskva Raadio kui Eesti TV kui Eesti Raadio korrespondendina töötasin. Väga põnev aeg oli. Moskva kesklinnas tunnen pea iga tänavat ja parki. Vanasti teadsin ka restorane, nüüd on palju asju muutunud.

3. See viisavabadus tuleb nagunii, olenemata sellest, mida eesti poliitikud arvavad. Tallinnas välispoliitikat ei tehta. Seda tehakse meie eest Moskvas ja Brüsselis.

Vastused ilmusid Võrumaa Teataja 9. mai numbris

 

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar